test

Nëse jeni të gatshëm të shpërndani mrekullinë e “Thesareve të fshehura” me botën, kjo është koha për të filluar aventurën tuaj. Shqipëria ju pret, për tu bërë pjesë e historisë tuaj të udhëtimit. Përqendrohuni tek natyra, krijojeni kujtime të mahnitshme, dhe shpërndani këto thesare të fshehur me të tjerët.

Shqipëria është gati për të u zbuluar. Ç’mirësi më e madhe mund të jetë sesa të ndani këto destinacione të çmuara me botën?!

Kanionet e Langaricës:

Kanionet e Langaricës janë një natyralitet i mrekullueshëm në Shqipëri që sigurisht zenë vëmendjen e të gjithë atyre që duan të eksplorojnë bukuritë natyrore të vendit.

Ky destinacion jep një eksperiencë të pazakontë, duke ofruar një peizazh të jashtëzakonshëm me kodra, shkëmbinj, rrjedha uji, dhe një frymëzim të vërtetë.

Kanioni i Langaricës është një zinxhir monumentesh unike të natyrës dhe trashëgimisë kulturore që përbëjnë një pasuri të madhe për zhvillimin e turizmit në Shqipëri. Kanioni dhe rrjedha e lumit të Langaricës, përbën një nga degët më të mëdha që ushqejnë krejt zonën burimore të Vjosës, ndërkohë që burimet termale ndodhen jo më larg se 5 km larg qytetit të Përmetit dhe rruga për të shkuar te kjo perlë e natyrës, devijon nga rruga nacionale Përmet – Korçë vetëm 200 – 300 metra pa arritur në qendër të komunës në Petran. Padyshim, lumi i Langaricës, kjo degë e fuqishme për Vjosën rrjedh përmes një kanioni spektakolar shkëmbor të fshehur mes pyjeve dhe maleve të Dangëllisë dhe Shqerisë.

Peizazhi natyror i këtij lumi është nga më piktoreskët në gjithë Shqipërinë, i bukur, i frikshëm dhe i ndryshueshëm sipas stinëve të cilat ofrojnë peisazhe të ndryshme dhe të mahnitshme.

Ambientalistët e vlerësojnë këtë kanion unik për pasuritë natyrore, historike dhe turistike. Kjo ndihmon në zhvillimin e turizmit, infrastrukturës dhe promovimin e kulturës tradicionale, duke tërhequr më shumë vizitorë.

Kanionet e Langaricës janë një destinacion i përsosur për të eksploruar natyrën, medituar, ose thjesht shijuar një pushim të qetë larg zhurmës së qytetit. Ky është një vend ku natyra flet dhe frymëzimi vjen në mënyrë natyrore.

Lumi i Gashit

Lumi i Gashit është një prej dy rezervateve natyrore shqiptare të pëfshirë në listën e trashëgimisë botërore të natyrës të UNESCO-s. Me një sipërfaqe prej 3000 ha, lugina e Gashit gjendet në pellgun e parkut kombëtar të Valbonës, në verilindje të Alpeve, në rrethin e Tropojës, shumë larg zonës së banuar.

Një pjesë e madhe e sipërfaqes së Lumit të Gashit mbulohet me pyje të virgjëra ahu e këto pyje të lashta janë arsyeja pse Shqipëria i është bashkuar 12 vendeve të tjerë në listen e UNESCO-s.

Në afërsi të Lumit të Gashit ndodhen liqejtë akullnajorë të Dobërdolit dhe Sylbicës, të cilët i dhurojnë gjithë zonës një pamje përrallore. Ky lumë shqiptar këndon këngën e ëmbël të së paprekurës dhe ofron një strehë të qetë për ata që kërkojnë të zhyten në bukurinë e tij natyrore

Kjo mrekulli natyrore ruan një nga natyrat më të paprekura në Shqipëri!

Rrajca

E dyta në listën e trashëgimisë botërore të natyrës të UNESCO-s është Rrajca, pjesë e European Green Belt të pyjeve të ahut si edhe një prej vendeve të pakta ku gjendet rrëqebulli ballkanik.

Pranë zonës së Përrenjasit apo Librazhdit, kjo hapësirë prej 4700 ha, pëfshin katër liqene të mahnitshme akullnajore.

Rrajca është pjesë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanica, i cili është ende relativisht i panjohur sepse ka qenë zonë e ndaluar kufitare gjatë gjysëm shekulli të diktaturës komuniste.

Ishte pikërisht kjo mbyllje, që sot përbën dhe një nga asetet më të mëdha të tij, pasi rreth 34 mijë ha sipërfaqe plot me pyje, livadhe e lule shumëngjyrëshe, janë tejet të paprekura.

Peizazhet unike të Rrajcës e bëjnë atë një ëndërr të realizuar për fotografët. Ndërveprimi i dritës dhe hijes në formacionet gëlqerore krijon një kanavacë me bukuri gjithnjë në ndryshim.

Zbuloni bukurinë magjepsëse të Rrajcës, ku çdo hap që hidhni është një udhëtim nëpër mrekullitë gjeologjike dhe natyrën e pazbutur.

Pavarësisht nëse kërkoni aventura apo soditje paqësore, Rrajca ju mirëpret të përjetoni magjinë e saj. Zbuloni mjeshtërinë e natyrës në këtë destinacion të pacenuar shqiptar.

Shpella e Kaurit në Pukë

E vendosur në zemër të Shqipërisë, Shpella e Kaurit në Pukë është një mrekulli natyrore që ju çon në një udhëtim të paharrueshëm thellë në përqafimin e Tokës. E pozicionuar vetëm 40 km larg qytetit të Pukës, kjo shpellë është një monument natyror i denjë për t’u vizituar nga afër.

Shpella e Kaurit është një mrekulli gjeologjike, me dhoma magjepsëse nëntokësore të stolisur me stalaktite dhe stalagmite mahnitëse. Kjo botë nëntokësore është një dëshmi e mjeshtërisë artistike të Tokës.

Shpella ka qenë një dëshmitar i heshtur i historisë. Lundrimi nëpër pasazhet dredha-dredha të shpellës është një aventurë emocionuese për magjistarët dhe udhëtarët kuriozë. Çdo kthesë zbulon një mrekulli të re dhe çdo hap i ndërmarrë thellon ndjenjën e aventurës.

Angazhohuni me komunitetin lokal në Pukë, ku lulëzon jeta tradicionale shqiptare. Ndani histori dhe përvoja me vendasit mikpritës për të pasuruar kuptimin tuaj kulturor.

Shpella e Kaurit është një ëndërr e realizuar për fotografët. Ndërveprimi i dritës dhe hijes në shpellë krijon një galeri imazhesh që është perfekte për të kapur kujtime të qëndrueshme.

Zhytuni në thellësitë e Shpellës së Kaurit dhe nisni një udhëtim në zemrën e Tokës dhe zbuloni bukurinë mahnitëse që fshihen nën sipërfaqe.

Shpella e Orëve (Gojan i Madh)

Shpella e Orëve, njohur ndryshe si Gojan i Madh, është një ndër mrekullitë natyrore të fshehura të Shqipërisë, e cila ju fton në një udhëtim magjepsës nën sipërfaqen e tokës.

Është një shpellë e vogël, por mjaft e bukur dhe e veçantë, e vetmja në llojin e saj në Shqipëri. Burimi i ujit që rrjedh sipër saj e ka veshur shpellën nga të gjitha anët deri poshtë në përrua duke krijuar formacione të jashtëzakonshme dhe një pamje tepër panoramike të gjithë zonës përreth.

Deri në vitet 60’, kjo shpellë, ka shërbyer edhe si vend peligrinazhi dhe këtë e tregon edhe emri i saj “Shpella e Orëve”, pra vend ku rrinë Orët. Orët janë figura mitologjike, figura besimi të popullit tonë që e kanë zanafillën nga lashtësia e deri në ditët e sotme.

Më shumë “ORA” si mbrojtëse apo çudibërëse njihet te Cikli i Kreshnikëve e cila i ruante dhe i mbronte në luftrat e ndryshme.Shpella është e njohur nga banorët e kësaj zone si vend i shenjtë, por edhe me veti shëruese.

Ky destinacion është një dhuratë e natyrës që po ju pret për të zbuluar pasurinë dhe misterin e brendshëm të tokës. Një vizitë në Shpellën e Orëve është një udhëtim që do të kujtohet përgjithmonë.

Manastiri i Cepos

Manastiri i Cepos, vendosur me ngutje në kodrat që rrethojnë qytetin Gjirokastër, është një thesar i pazakontë i historisë dhe besimit.

Vendndodhja e Manastirit të Cepos ofron pamje të mahnitshme të Gjirokastër dhe vendet përreth. Kodrat e qytetit dhe natura e pasur shqiptare krijojnë një atmosferë të çmueshme.

Manastiri i Cepos është një shembull i arkitekturës së lashtë ortodokse shqiptare. Me detaje të mahnitshme dhe afreske të bukura, ai ofron një pamje të vërtetë në artin dhe arkeologjinë e shekujve të kaluar.

Manastiri është një vend i pazakontë për të reflektuar dhe të ndaleni në qetësi, për t’i dhënë më tepër mendimeve dhe frymës tuaj. Ky manastir ka qënë një qendër e besimit dhe një qëndrim për besimtarët për shekuj të tërë.

Njihuni me kulturën e ortodoksëve shqiptarë dhe historinë e besimit në këtë vend të veçantë. Manastiri është i hapur për vizitorët dhe ju fton të njiheni me thesarin e tij kulturor.

Ky destinacion është një vitrinë e pasurisë së Shqipërisë, ku historia, kultura, dhe arkitektura shqiptare bashkohen për të krijuar një përvojë të pazakontë. Çdo vizitë në Manastirin e Cepos do të pasurojë njohurinë dhe frymëzimin tuaj.

Kakomeja, plazhi me kurorë Perëndie mbi kokë

Kakomeja është një thesar në vijën bregdetare të qytetit të Sarandës. Ky destinacion është një pasqyrë e bukurisë natyrore dhe tërheqjes së bregdetit shqiptar.

Nëse ka një gji të përfolur e të vizituar në Shqipërinë jugore, ai është pikërisht Gjiri i Kakomesë. I famshëm sa vështirë të gjesh njeri që njeh Shqipërinë dhe nuk ka dëgjuar për të. I bukur sa më s`thuhet, vetëm ndjehet. I vlefshëm sa s`ka, sepse nuk është i rrethuar vetëm prej bukurisë por edhe prej hirit të Perëndive, me Manastirin e Shën Mërisë, që i rri mbi kokë e që vitet e fundit është edhe restauruar. Kakomeja për turistët është e arritshme vetëm nga deti. Por sigurisht askush s`ju ndalon t`i ngjiteni malit e të përjetoni një tjetër ndjesi, teksa nga mali zbrisni shtegut, drejt e në det.

Me një atmosferë të qetë dhe të largët nga turmat e mëdha, Gjiri i Kakomësë është një vend ideal për ata që duan të shijojnë një pushim të qetë dhe të relaksuar në bregdet.

Gjiri i Kakomesë ofron një udhëtim të mrekullueshëm bregdetar dhe një ndjenjë të thellë të qetësisë dhe harmonisë me natyrën.

Gjiri i Gramës (Karaburun)

Gjiri i Gramës është një nga perlat e bregut të Jonit.Në antikitet Gjiri i Gramës njihej si streha e anijeve që ankoroheshin për t’ u shpëtuar dallgëve të forta të detit.

I quajtur Gjiri i Gramës ose i Gramatës emri i tij është i lidhur në mënyrë të qartë me mbishkrimet e gdhendura që në antikitet. Më shumë se 1500 mbishkrime numërohen aty, ku mbishkrimet greke janë më të lashtat dhe u takojne shekujve të fundit para Krishtit. Mbishkrime që në të shumtën e herëve i drejtohen Jezu Krishtit e që vinin si pasojë e lutjeve për shpëtim ose që Zoti të sillte erën e mbarë. Sot me siguri janë më shumë mbishkrime sepse udhëtarët e shekullit të fundit gjithashtu duan të lënë gjurmën e tyre.

Sot ata nuk janë më as marinarë, as luftëtarë e as kusarë por turistë që vjnë të shijojnë gjirin më të bukur në Shqipëri. Ata vijnë nga e gjithë Shqipëria dhe deri më sot asnjë nuk është kthyer mbrapsht indiferent nga kjo bukuri e rrallë.

Gjiri i Gramës karakterizohet nga ujërat e kristalta që në fakt gjenden në të gjitha plazhet e vogla të Karaburunit. Në njërin krah të tij shpatet e thikta janë pasojë e marrjes së shkëmbit gjatë shekujve sepse dihet tashmë që Grama në lashtësi ka qenë edhe gurore, për shkak të soliditetit të shkëmbinjve të zonës.

Natyrisht duke udhëtuar drejt Gramës me mjete lundruese, ndërkohë që jeni nisur nga Dhërmiu si rruga më e shkurtër, ju do të keni mundësi të admironi gjithë vijën bregdetare, ku ka plot gjithe të tjerë të vegjël, ndonëse asnjëri prej tyre me bukurinë e saj.

Një tjetër mënyrë për ta vizituar gjirin është edhe nëpërmjet ecjes përgjatë Karaburunit, nëpër një shteg të bukur bimësie mesdhetare. Edhe ky tashmë është një shteg mjaft i frekuentuar, ndonëse janë më të shumtë ata që duan ta vizitojnë nga deti.

Syri i kaltër

Syri i Kaltër, është një burim natyror që ndodhet pranë qytetit të Sarandës. Kjo mrekulli gjeologjike magjepsëse ka mahnitur vizitorët me ujërat e saj të thella, të kristalta dhe ngjyrën magjepsëse blu, duke e bërë atë një atraksion që duhet vizituar për adhuruesit e natyrës dhe aventurierët.

Syri i Kaltër është emëruar pas pamjes së tij të mrekullueshme, pasi ujërat e tij ngjajnë me një sy blu rrezatues në mes të gjelbërimit të harlisur. Burimi i burimit është një gropë karstike që është mbi 50 metra e thellë, e rrethuar nga një pyll i dendur që ia shton bukurinë eterike.

Një nga tiparet më intriguese të Syrit të Kaltër është qartësia e tij e jashtëzakonshme, duke ju lejuar të shihni deri në fund të burimit, ku presin shpella të panumërta nënujore dhe formacione shkëmbore misterioze. Uji i burimit është tepër i ftohtë, buron nga burimet nëntokësore dhe ushqehet nga lumi Bistrice.

Vizitorët shpesh shfrytëzojnë rastin për t’u zhytur në ujërat freskuese të Syrit të Kaltër, duke shijuar një notim në një mjedis unik. Ndjesia e ujit të ftohtë dhe të pastër është sa gjallëruese dhe e qetë, duke e bërë atë një mënyrë perfekte për të shpëtuar nga vapa e verës shqiptare.

Saranda dhe Syri i Kaltër janë perlat e Rivierës Shqiptare dhe vetë Syri i Kaltër është një mrekulli natyrore që mishëron bukurinë e jashtëzakonshme të këtij rajoni. Është një vend që ju lejon të lidheni me natyrën, të freskoheni në një pranverë freskuese dhe të përjetoni joshjen magjepsëse të peizazheve natyrore të Shqipërisë. Një vizitë në Syrin e Kaltër është një udhëtim në zemrën e bukurisë natyrore të pacenuar të vendit dhe një shans për të dëshmuar një nga thesaret e tij më magjepsëse.

Plazhi i Fllakës(Durrës)

Shqipëria vazhdon të ruajë shumë plazhe të papërshkuara, të cilat presin të zbulohen nga udhëtarët. Një prej këtyre thesareve natyrore është Plazhi i Fllakës. Fllaka është një fshat i vogël pranë Durrësit, dhe plazhi i tij përfshin një hapësirë të mrekullueshme. Vetëm 11 kilometra larg Durrësit, ky plazh po fiton statusin e një destinacioni turistik të preferuar.

Plazhi në këtë zonë është i njohur për pozicionin e tij të favorshëm gjeografik, ujin e qartë si kristali, plazhin e gjërë me rërë të butë, dhe pyllin e pasur me pisha që e rrethon me gjelbërimin e tij. Kjo zonë ofron shërbime me çmime të arsyeshme.

Mbrëmja në këtë plazh ofron supriza pasi perëndimi i diellit është magjepsës. Lokalet e pakta në këtë zonë kanë krijuar një ambient mjaft relaksues, ku mund të kalosh disa orë mjaft të bukura

Për ata që ndjejnë pasion për fotografinë, pasi dielli bie në horizont, kjo është një mundësi e mrekullueshme për të kapur foto romantike dhe të mahnitshme që vetë natyra piktoreske e këtij vendi mundëson. Plazhi i Fllakës ofron një mbyllje të përsosur për një ditë të mrekullueshme, duke ju larguar për një moment nga jeta urbane dhe duke ju sjellë në bregdetin e bukur të Adriatikut.

Rana e Hedhun

Rana e Hedhun, e vendosur në Lezhë, Shqipëri, është një perlë e fshehur që pret të zbulohet nga udhëtarët që kërkojnë një parajsë të pacenuar bregdetare. Ky destinacion piktoresk ofron një përzierje unike të bukurisë natyrore. Vetë natyra bujare dhe plotë fantazi e ka krijuar këtë vend dhe si një dorë misterioze e cila ka lëshuar rërën në mënyrë të shkujdesur duke krijuar duna të larta ranore ku nuk kuptohet se nga nis gjithë ky brez ranor, herë duket sikur zbret nga mali e herë sikur grimcohet nga bregu i kaltër.

Ujërat e pastër kristal të detit Adriatik puthin butësisht vijën bregdetare, duke krijuar një atmosferë të qetë dhe tërheqëse për të notuar, për të bërë banja dielli ose thjesht për të bërë një shëtitje të qetë përgjatë bregdetit.

Pemët aty pranë të bëjnë hije në këtë plazh ideal për kamping, piknik në stinët e freskëta, apo për të thithur rrezet e diellit bujar të verës shqiptare ditën, ndërsa mbrëmjet dhe nata u përkasin të pagjumëve, atyre që zbardhin mëngjese nën tingujt e muzikës.

Kur të vizitoni Ranën e Hedhun, do të keni mundësinë të eksploroni fshatra simpatikë vendas, të kënaqeni me kuzhinën e shijshme shqiptare dhe të angazhoheni me vendasit mikpritës që janë krenarë të ndajnë kulturën dhe traditat e tyre. Ngrohtësia dhe miqësia e njerëzve në këtë rajon do të lënë një përshtypje të qëndrueshme në zemrën tuaj.

Është një vend ku bukuria dhe historia e natyrës bashkohen, duke ofruar një përvojë unike dhe pasuruese për të gjithë ata që e vizitojnë. Ejani dhe zbuloni vetë magjinë e Ranës së Hedhun.

Gjiri i Inglizit (Karaburun)

Gjiri i Anglezit, i vendosur në gadishullin piktoresk të Karaburunit në Shqipëri, është një xhevahir i vërtetë bregdetar që pret zbulimin tuaj. Kjo hyrje magjepsëse, së bashku me shpellën e saj me të njëjtin emër, mban një bukuri unike që tërheq aventurierët që kërkojnë bukuri natyrore dhe intrigë historike.

Gadishulli i Karaburunit përbehet nga formacionet e tij mahnitëse bregdetare dhe gjiri anglez shquhet si një nga më magjepsësit e tij. Dikur i njohur si “Gjiri i Gjon Gjilekës”, kjo perlë e fshehur mund të arrihet vetëm me varkë, duke ia shtuar joshjen.

Ajo që e bën Gjirin e Anglezit vërtet magjepsës nuk është vetëm vendndodhja e tij, por edhe “Shpella angleze” legjendare. Pak janë të vetëdijshëm se ky gji e ka marrë emrin nga banorët e rajonit të Dukatit për shkak të rolit të tij kryesor gjatë Luftës së Dytë Botërore. Majori Anthony Quayle i ushtrisë britanike e përdori këtë gji për të shpërndarë në mënyrë klandestine armë dhe ndihma për luftëtarët e rezistencës shqiptare, duke lënë një shenjë historike në këtë vend të izoluar.

Ndërsa futeni brenda shpellës, duke lundruar në terrenin e thyer, do të magjepseni nga bukuria natyrore mahnitëse e stalaktiteve dhe stalagmiteve milionavjeçare. Për më tepër, do të mahniteni nga reliket historike brenda thellësive të saj – armatimet që datojnë që nga periudha kritike e 1943-1944, duke ofruar një përzierje unike të mrekullive natyrore dhe historisë së kohës së luftës.

Gjiri i Anglezit në Karaburun është një destinacion që duhet vizituar, ku mrekullitë e natyrës dhe jehona e së shkuarës bashkohen për të krijuar një eksperiencë të paharrueshme. Eksploroni thesaret e tij të fshehura, zhytuni në qetësinë e detit dhe zbuloni sekretet e një epoke të shkuar në këtë parajsë bregdetare.

Teksa futesh brenda në shpellë, e cila ndodhet në një terren të vështirë, mrekullohesh nga bukuria natyrore e stalakmideve dhe stalaktideve miliona vjeçare por dhe surprizohesh nga gjurmët historike që gjenden aty.

Liqeni i Viroit (Gjirokastër)

Shpella nënujore e Liqenit të Viroit, një perlë e fshehur e strehuar në mjediset magjepsëse të liqenit të Viroit në Shqipëri, është një mrekulli natyrore që tërheq eksploruesit dhe entuziastët e natyrës. Kjo shpellë, me botën e saj magjepsëse nëntokësore, mban premtimin e një aventure të paharrueshme.

E vendosur në zemër të zonës piktoreske të liqenit të Viroit, kjo shpellë është quajtur me vend “Nënujore”, e cila është një dëshmi e proceseve të lashta gjeologjike që kanë skalitur këtë peizazh mahnitës nëntokësor gjatë mijëvjeçarëve.

Duke u futur në thellësitë e Liqenit të Viroit, do të përshëndeteni nga një tablo magjepsëse e veprave artistike të natyrës. Stalaktitet dhe stalagmitet, të formuar gjatë viteve të panumërta, varen si llambadarë të ndërlikuar dhe ngrihen si shtylla nga dyshemeja e shpellës, duke krijuar një atmosferë të botës tjetër që ndez imagjinatën.

Të eksplorosh këtë shpellë është si të nisesh në një udhëtim nëpër kohë, ku historia e Tokës është shkruar në gur. Ajri i freskët dhe i lagësht dhe loja delikate e dritës dhe hijes shtojnë mistikën e kësaj mrekullie nëntokësore, duke e bërë atë një strehë për entuziastët e gjeologjisë dhe fotografët.

Shpella nënujore e Liqenit të Viroit është më shumë se një mrekulli gjeologjike; është një testament i forcave të jashtëzakonshme që formojnë planetin tonë. Kjo kryevepër natyrore ju fton të lidheni me historinë e Tokës, duke u mbështjellë nga bukuria e qetë e liqenit të Viroit. Eksploroni thellësitë e liqenit dhe lëreni sharmin e tij të lashtë të magjepsë shqisat tuaja, ndërsa udhëtoni në zemrën e peizazheve magjepsëse të Shqipërisë.

Kisha e Shën Marenës (Pogradec)

Kisha e Shën Marenës, e vendosur në qytetin piktoresk të Pogradecit, në Shqipëri, është një testament madhështor i trashëgimisë së pasur kulturore dhe fetare të vendit. Kjo kishë historike, kushtuar Shën Marinës, zë një vend të veçantë në zemrat e vendasve dhe vizitorëve.

E vendosur mes peizazhit mahnitës të Pogradecit, me Liqenin e Ohrit që shkëlqen në sfond, Kisha e Shën Marenës qëndron si një shembull i ruajtur bukur i arkitekturës bizantine. Dizajni i tij elegant, i stolisur me afreske të ndërlikuara dhe ikona të jashtëzakonshme, pasqyron lidhjen e thellë shpirtërore të komunitetit që ka adhuruar këtu për breza.

Origjina e kishës daton në shekullin e 16-të dhe muret e saj kanë dëshmuar kalimin e kohës, duke ruajtur historitë e besimtarëve dhe historinë e rajonit. Qoftë një pelegrin i përkushtuar apo një udhëtar kureshtar, Kisha e Shën Marenës ofron një atmosferë të qetë dhe soditëse, duke ju ftuar të eksploroni sallat e saj të shenjta dhe të admironi artin fetar brenda.

Ndërsa futeni brenda, heshtja e shenjtë e kishës dhe shkëlqimi eterik i dritës së qiririt krijojnë një ndjenjë nderimi dhe frike. Është një vend ku mund të ndalosh, reflektosh dhe vlerësosh trashëgiminë e qëndrueshme shpirtërore që ka formësuar komunitetin e Pogradecit.

Kisha e Shën Marenës nuk është vetëm një vend kulti; është një testament i gjallë i besimit të qëndrueshëm të popullit shqiptar. Një vizitë në këtë kishë të bukur ofron një vështrim në shpirtin e Pogradecit dhe ofron një mundësi për një moment qetësie dhe reflektimi në një mjedis vërtet të jashtëzakonshëm.

Shperndaje: