Tirana

Tirana, një qytet me lëvizje dhe energji të pafund

Tirana, zemra dhe kryeqyteti i Shqipërisë, si të gjitha metropolet e tjera evropiane ka lëvizje dhe energji të pafundme. Me klubet, kafenetë, dhe tavernat. Mikpritja e treguar ndaj turistëve është diçka që do të shënojë udhëtimin tuaj jo vetëm në Tiranë, por edhe në të gjithë vendin.

Ka mendime të ndryshme lidhur me origjinën e emrit të qytetit. Disa mendojnë se ajo ka të bëjë me Tyrreninë (një emër prej origjinës Etruske), ndërsa të tjerë besojnë se ajo lidhet me fjalën Theranda (korrje), ose me Tirkanin (një kështjellë në këmbët e malit Dajti).

Monumente per tu vizituar te Tiranes

Udhëtimi juaj mund të fillojë duke vizituar muzeumet dhe pikat kyçe të tilla si Sheshi Skënderbej, ku do të mund të shihni Xhaminë e Et’hem Beut (e ndërtuar në mes të 1798 dhe 1812) dhe Kulla e Sahatit 35 metra e lartë, e ndërtuar në vitin 1822 me një kupolë të stilit Shën Marku-t në Venecia. Ju mund të vizitoni mozaikun e famshëm të zbuluar në dyshemenë e një shtëpie antike Romake ne unazë e brëndshme të qytetit. Qendra e qytetit së lashtë janë muret e kështjellës së perandorit romak Justinian (520 p.e.s.). Vlen të vizitohen edhe varri monumental i Kapllan Pashës dhe Ura e Tabakëve (një urë e ndërtuar në fillim të shekullit të 19-të, që ndodhet në Bulevardin Zhan D’Ark). Si kryeqytet, Tirana ka muzetë, teatrot dhe galeritë më të bukura të vendit që përfaqësojnë artet kombëtare.

Një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar, Muzeun Arkeologjik, Muzeun e Shkencave Natyrore, Muzeun Privat Mezuraj dhe Galerinë Kombëtare të Arteve do të lënë kujtime të mrekullueshme. Ju gjithashtu mund të kaloni një mbrëmje të këndshme në Teatrin Kombëtar ose Teatrin e Operas dhe Baletit. Tirana ofron edhe një kuzhinë tradicionale të pasur dhe një shumëllojshmëri të kuzhinave të huaja, si ajo Italiane, Turke, Greke, Kineze, Japoneze, madje dhe Indiane. Ka edhe disa klube dhe restorante në Malin e Dajtit për të zbuluar dhe shijuar. Mali është i arritshëm me teleferik, i cili ofron një pamje fantastike të qytetit. Në rajonin e Tiranës mund të vizitoni edhe kështjellat e Petrelës dhe Prezës, muret e Persqopit si dhe disa atraksione natyrore, siç është Shpella e Pëllumbasit, Shkalla e Tujanit, apo Ujëvarën e Shën Gjergjit etj.

Historia e Tiranës

Tirana është relativisht e re. Sulejman Pashë Bargjini, një prijës tjetër feudal, ndërtoi ndërtesën e parë në vitin 1614. Ai ndërtoi një xhami, një hamam dhe një furrë, të cilat në atë kohë ishin institucionet kryesore të një qyteti të sapolindur, sot në vendin ku qëndron monumenti i Ushtarit të Panjohur. Në 1816, familja Toptani erdhi për të qeverisur qytetin. Data më e rëndësishme në historinë e Tiranës është 11 shkurt 1920, kur Kongresi i Lushnjës e shpalli Tiranën kryeqytetin e përkohshëm të Shqipërisë; statusi përfundimtar do të jepet në vitin 1925. Pas këtij akti, qyteti përjetoi rritje të vazhdueshme, e cila vazhdon dhe sot.

Arkitektët e njohur italianë projektuan qendrën e Tiranës projektin e tyre gjatë pjesëve të hershme të shekullit të 20-të. Bulevardi Dëshmorët e Kombit është ndërtuar në vitin 1930, ndërsa sheshi qendror, Sheshi Skënderbej, është ndërtuar mes viteve 1928 dhe 1929. Në vitin 1968, në 500 vjetorin e vdekjes së tij, heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu u përkujtua në një monument në sheshin Skënderbej. Njëzet vjet më pas, në shesh u shtua edhe monumenti i diktatorit Enver Hoxha. Menjëherë pas 20 shkurtit 1991 studentët dhe populli e hoqën monumentin nga sheshi. Në Tiranë, ju mund të vizitoni një rrjet të muzeve dhe galerive të tilla si Muzeu Historik Kombëtar, Muzeu Arkeologjik, Galeria Kombëtare e Artit dhe shumë më tepër, duke përfshirë galeritë e shumta private.

Jeta e natës në Tiranë

Tirana është padyshim qendra dinamike e Shqipërisë falë pjesërisht natës së saj të gjallë, të përbërë nga teatrot, restorantet dhe klubet. Ka shumë vende për të argëtuar dhe shumica prej tyre qëndrojnë të hapur gjatë gjithë natës. Baret dhe klubet mund të gjenden në të gjithë qytetin, veçanërisht në zonën e “Bllokut”, duke luajtur të gjitha llojet e muzikës live, përfshirë xhazin, shtëpinë, funk, latine etj. Ju mund të zgjidhni të shkoni në bar irlandez ose në një restorant stil amerikan duke luajtur muzikë hard rock . Tirana është shtëpia e Teatrit së Operës, Teatrit Kombëtar dhe shumë galerive të tjera dhe muzeve, të cilat në vitet e fundit kanë organizuar shumë artistë dhe artistë me famë botërore. Tirana gjithashtu ofron një gamë të gjerë baresh , ku mund të shijoni disa nga koktejet më të mira gjatë dëgjimit të muzikës nga DJ-të më të mira. Në qendër të qytetit, Regency Casino fton njerëzit që të provojnë fatin e tyre të lojërave të fatit.

Për më shumë informacion vizitoni:

http://www.visit-tirana.com/

http://tirana.al/

EXPLORE TIRANA

Good to know
Practical Information
Tirana Transport
Tirana in 24h
Tirana in 48h
Tours to Tirana
Outside Tirana
Banks and Money
Insurance Companies
Telecommunication

THINGS TO DO

Attractions
16_historical_museum_in_tirana_albania
Museum in Tirana
monuments-tirana
Monuments & Cultural Sites
galleries-tirana
Tirana Galleries
Tirana Castles
Theatre
Cinemas
Shopping in Tirana
Business Meetings
Health and Wellness
Nature
Sports
Playgrounds in Tirana

EAT & DRINK

Restaurants in Tirana
Shperndaje: