Si të udhëtosh në Shqipëri?!

NEPERMJET AJRIT

Aeroporti i vetëm në Shqipëri me shërbim ndërkombëtar është Aeroporti Ndërkombëtar Nënë Tereza, që ndodhet në Rinas, vetëm 17 km në veriperëndim të Tiranës. Mënyra më e përshtatshme për të marrë nga aeroporti në Tiranë është me taksi. Udhëtimi nga Tirana në aeroport zgjat njëzet apo tridhjetë minuta, në varësi të trafikut, dhe kushton rreth 2,500 lekë (ose 20 EURO) secila rrugë. Së shpejti do të hapet edhe Aeroporti i Kukësit (Veriu i Shqipërisë) dhe është në plan të ndërtohet Aeroporti i Vlorës (Jugu i Shqipërisë). Autobusi I linjës Rinas-Express niset çdo orë nga ora 06.00 deri në orën 18.00, si një shërbim i autobusëve orë në mes të Aeroportit dhe Muzeut Kombëtar në qendër të Tiranës. Çmimi i vetëm është 250 Lekë. Aeroporti “Nënë Tereza” Aeroporti ka një dyqan pa doganë, Dogana funksionon 24 orë në ditë. Telefoni: 00355 4/2381800/1600, Faksi: 00355 4/2379065 Për objektet e humbura: Telefon: 00355 4/2381681/82, Telefon celular: 00355 69 20 66626E-mail: info@tirana-airport.com, Faqja e internetit: Më poshtë janë fluturimet direkt për dhe nga Shqipëria:
KompaniaFaqja e internetitNga
Adria Airways/JPwww.adria.siLubjanë / Mynih / Frankfurt
Air Serbia / JUwww.airserbia.comBeograd
Alitalia / AZwww.alitalia.itRoma / Milano Malpensa / Torino / Bari

Austrian Airlines / OS

Blue Panorama Airlines /BV

www.austrian.com

www.blue-panorama.com

Vienna

Roma / Milano / Bolonja / Xhenova / Pisa / Venecia / Verona / Peruxha

British Airways / BAwww.britishairways.comLondër Gatwick
Ernest Airlines / EGwww.flyernest.comMilano, Bergamo, Venecia, Bolonja, Pisa, Verona
WizzAir / W6www.wizzair.comBudapest
Jetairfly / JAFwww.tuifly.beBruksel
Lufthansa / LHwww.lufthansa.comFrankfurt
AlbaWings / 2Bwww.albawings.comFirence / Milano Malpensa / Peruxha / Ankona / Rimini / Treviso / Verona / Xhenova / Londër Stansted
Aegean Air / A3  www.aegeanair.comAthinë
Turkish Airlines / TKwww.turkishairlines.comStamboll
AirAlbaniawww.airalbania.com.alStamboll
Pegasus Airlines / PCwww.flypgs.comStamboll
Edelweisswww.flyedelweiss.comZyrih
Transavia / HWwww.transavia.comParis / Amsterdam

NEPERMJET DETIT

Vizitorët mund të hyjnë në Shqipëri me anije të pasagjerëve nëpër qytetet e mëdha bregdetare. Disa kompani të huaja kanë shërbime të rregullta për:

Porti i Durrësit:

Lidhet me portet italiane të Bari, Ancona dhe Trieste në Itali dhe Koper në Slloveni.

Telefoni: 00355/052222028, Web: http: //www.apdurres.com.al/, Dogana funksionon 24 orë në ditë.

Porti i Sarandës:

Udhëtimet ditore bëhen në ishullin grek të Korfuzit.

Telefoni: 00355/073222734, Web: http://portisarande.al/, Dogana vepron deri në orën 22.00

Porti i Vlorës:

Lidhet me portet italiane të Brindisit dhe Otrantos

Telefoni: 00 355/033 235 61, Web: http: //www.portivlore.com, Doganat operojnë deri në orën 22.00.

Porti i Shëngjinit:

Lidhet në portin italian të Barit.

Mobile: 00355692080556 Web: www.portofshengjin.al, Dogana funksionon deri në orën 22.00.

Linjat e trageteve

Agjenci

Kontakt

DURRES- TRIESTE

Adria Ferries

+ 355-52-220105

http://www.adriaferries.com/

DURRES – BARI

Adria Ferries

 

 

Grandi Navi Veloci

http://www.gnv.it/it/tratte-GNV / bari-durazzo.html   

 

Duni Port

+355-52-230200

http://www.duniport.al

 

Euro Ferries

+355-52-906448 

http://www.european-ferries.com

 

Ionian Island

+355-52-27234

http://www.europeanseaways.com

DURRES – ANCONA

Adria Ferries

+355-52-220105

http://www.adriaferries.com/

DURRES – BRINDISI

Euro Ferries

+355-52-906448 

http://www.european-ferries.com

VLORE – BRINDISI

RedStar Ferries

+ 39 0836 801578

https://prenotazioni.elladeviaggi.it/ricercaTraghetti.aspx

SARANDE – KORFUZ

Finikas Lines

+355 85 22 6057

http://www.finikas-lines.com/

NEPERMJET RRJETIT RRUGOR

REPUBLIKA E KOSOVËS

Nga Kosova, rruga kryesore kalon kufirin pranë Qafë Morinës (Shqipëri) dhe lidh Prishtinën dhe Kukësin. Pikat e tjera të hyrjes janë Morinё (Tropojë me Gjakovën) dhe Qafë Prush (Hasi me Gjakovën). Dogana funksionon 24 orë.

 

REPUBLIKA E GREQISË

Nga Greqia përmes Kapshticës në Korçë. Dogana funksionon 24 orë.

Nga Greqia përmes Kakavijës që çon në Gjirokastër. Dogana funksionon 24 orë.

Nga Greqia përmes Qafë Boti (Konispol) që çon në Filat. Dogana funksionon deri në orën 22.00.

Nga Greqia përmes Tre Urat, lidh Përmet me Konicën. Dogana funksionon deri në orën 22.00.

 

REPUBLIKA E MALIT TE ZI

Nga Mali i Zi përmes Hani i Hotit, duke çuar në Shkodër dhe Liqenin e Shkodrës. Dogana funksionon deri në orën 22.00.

Nga Mali i Zi përmes Murriqanit Sukobina, që lidh Shkodrën me Ulqinin (Malin e Zi). Dogana funksionon deri në orën 22.00.

 

REPUBLIKA E MAQEDONISË SË VERIUT

Nga Maqedonia përmes Qafë Thanës që çon në Pogradec, Librazhd dhe Elbasan. Dogana funksionon deri në orën 22.00.

Nga Maqedonia përmes Tushemishtit në skajin juglindor të Liqenit të Ohrit, duke kaluar në Pogradec. Dogana funksionon deri në orën 22.00.

Nga Maqedonia përmes Bllatës, duke kaluar në Peshkopi, Bulqiza dhe Burrel. Dogana funksionon deri në orën 22.00.

Nga Maqedonia përmes Goricës, duke kaluar në brigjet veriore të liqenit të Prespës. Dogana funksionon deri në 19.00.

 

Për më shumë informacion vizitoni faqen e internetit të Doganës: http://www.dogana.gov.al/c/173/334/deget-doganore

Ka shërbime të rregullta ndërkombëtare të autobusëve midis qyteteve në vijim:

Nisja e tyre është në terminalin ndërkombëtar në rrugën Dritan Hoxha, prapa Pallatit të Sporteve “Asllan Rusi”.

  1. Tiranë – Sofje (Bullgari) përmes Doganës Qafe Thane
  2. Tiranë – Prishtinë, Prizren, Pejë (Kosovë) përmes Doganës të Morinës
  3. Tirane – Shkup, Tetovë (Maqedoni) përmes Doganës Qafe-Thane
  4. Tirane – Athine, Selanik, Xanthi, Kalamata, Irakli (Greqi) nga Doganat e Kakavijes ose Kapshtices
  5. Tiranë – Stamboll (Turqi) përmes Qafë Thanës ose Kapshticës.
  6. Tirana – Roma, Milano (Itali) përmes portit të Durrësit ose Doganës së Hanit të Hotit.
  7. Tirane – Dortmund (Gjermani) përmes Doganës së Hanit të Hotit..
  8. Tirane – Kotor (Mal i Zi) përmes Doganës së Hani Hotit.
  9. Oraret i linjave të ndryshme ndërkombëtare të autobusëve si më poshtë

(PS: am- Paradite, pm- Pasdite):

Nr

Destinacioni

Orari

1-8

GREQI

TIRANË-ATHINË

(Kalon edhe në Shkodër)

3 am , 4 am , 4 30 am , 5 am ,

5 30 am, 6 am, 8 am, 9 am, 11 am

12 am, 2 pm, 2 30 pm, 3 pm, 

3 30 pm, 4 pm, 4 30 pm, 5 pm,

5 30 pm

 

TIRANË-SELANIK

(Kalon edhe në Shkodër)

 

4 am, 4 45 am ,6 am, 7 am, 

8 15 am, 9 am

 

TIRANE-HERAKLION

4 am, 2 pm, 5 pm

 

TIRANE–KATERINI

5 30 am, 6 am

 

TIRANE–KSANTHI

5 am, 7 am

9-10

ITALIA

TIRANE-MILANO

TIRANE-VARESE

TIRANE-VITERBO

TIRANE-ROME

 

9 30 pm

8 30 am

5 pm te Merkuren dhe te Shtunen

9 20 pm

11

KOSOVA

TIRANE-PRISHTINE

(kalon nga Durresi)

6 am, 6 30 am, 12 am, 2 pm,  

3 pm, 5 pm

 

TIRANE–PEJE

6 am, 2 pm, 4 pm

14

BULLGARIA

TIRANE-SOFJE

 

6 30 pm

14

GJERMANIA

TIRANE- DORTMUND

TIRANE-HAMN

 

8 am

8 am

15

MAQEDONIA

TIRANE- HKUP

TIRANE–TETOVE

 

9 am

6 am

15

TURQIA

SHKODER-STAMBOLL

TIRANE-STAMBOLL

(Nisja nga Shkodra, kalimi nga Kapshtica)

 

11 am

12 15 am

16

MALI I ZI

TIRANE–KOTORR

 

6 am

Shperndaje: