Durresi

Durrësi, porti më i madh i vendit, ndodhet 34 km larg nga Tirana. Është qyteti më i lashtë në Shqipëri ose qyteti i përjetshëm mbi detin Adriatik, me pothuajse 3000 vjet histori. Themelimi i tij daton në 627 p.e.s. kur Korintasit dhe kolonët nga Korfuzi pushtuan territorin ilir të Taulantëve.

 

Qyteti është vendi i shumë siteve dhe gjetjeve të lashta arkeologjike. Atraksioni më i rëndësishëm turistik në Durrës është amfiteatri i perandorit romak Hadrian me 15,000 vende, amfiteatri i dytë më i madh në Ballkan.

 

Gjatë shekullit të 9-të, një kishë e vogël me mure të mbuluara me mozaikë ishte ndërtuar aty pranë. Ju gjithashtu mund të shihni banjat e shekullit të 2-të A.D. dhe forumi bizantin pranë shekullit 5-6 me kolona mermeri. Një e treta e murit origjinal të kështjellës së qytetit është ende në këmbë, dhe ju mund të ecni po ashtu përgjatë rrugës së njëjtë që vetë Cezari e shëtiti. Muzeu Arkeologjik është vendosur në një ndërtesë të re në rrugën Taulantia, një nga më të rëndësishmet në llojin e vet dhe me interes të madh për vizitorët. Struktura më e njohur arkeologjike e gjetur në Durrës është “Bukuroshja e Durrësit”, një mozaik nga shekulli i 4-të p.e.s. e cila, ekspozohet në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë.

 

Muzeu Etnografik është shtëpia e aktorit historik të njohur Aleksandër Moisiu, i lindur pranë Durrësit.

 

Galeria e Arteve të qytetit është vendosur në sheshin kryesor Iliria.

 

Përveç vlerës së tij historike, Durrësi është gjithashtu një vend i bukur për të pushuar, për shkak të plazheve të saj ranore, hoteleve dhe ndjenjën urbane. Do të gjeni restorante dhe strehim të shkëlqyeshëm përgjatë buzës së detit.

 

Për më shumë informacion vizitoni:

 

http://www.durres.gov.al/

 

Shperndaje:

COVID 19 INFORMACION

Informacione të rëndësishme mbi situatën Covid-19 në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit

Protokolli i masave anti-COVID 19 përgjatë sezonit turistik

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme

Njoftime COVID-19 dhe masat e marra nga Përfaqësitë Diplomatike

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës

Masat dhe Rregulla - COVID-19
Coronavirus Përditësim

Për të kontaktuar mjekun e familjes apo për çdo informacion tjetër rreth Covid19, Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40.

This will close in 0 seconds